Rysy

Zapraszam na całodzienną wycieczkę na najwyższy szczyt Polski, Rysy w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego.

Rysy – szczyt w głównej grani Tatr o wysokości 2503 m.n.p.m. Niższy z wierzchołków o wysokości 2499 m.n.p.m. jest najwyższym szczytem w Polsce. Na oba wierzchołki prowadzą znakowane szlaki turystyczne od strony Polskiej i Słowackiej. Obowiązkowy punkt każdego tatrzańskiego turysty.

Widoczny wierzchołek Rysów.

Widoczny wierzchołek Rysów.

Jako pierwsi na wierzchołek Rysów weszli:

  • latem – Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Driečnym , 1840 r.,
  • zimą – Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem, 1884 r.

Pójść w ślady pierwszych zdobywców można na dwa sposoby:

  • Trudny – wejście od Polskiej strony, z Morskiego Oka – czas przejścia ok. 7 godzin. Szlak mocno eksponowany, na dużym odcinku ubezpieczony łańcuchami. Wycieczkę rozpoczynamy w Morskim Oku 1395 m.n.p.m. skąd kierujemy się nad Czarny Staw pod Rysami. Następnie czeka nas mozolne podejście zakosami na Bulę pod Rysami 2054 m.n.p.m. Nieco nad Bulą znajdziemy pierwsze sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów, które od teraz będą nam towarzyszyć prawie na sam szczyt. Po ok. 4 godzinach od Morskiego Oka zdobywamy Rysy – najwyższy szczyt Polski – 2499 m.n.p.m. , oraz ich wyższy znajdujący się w całości po Słowackiej stronie wierzchołek – 2503 m.n.p.m.  Na całej trasie podziwiać będziemy strzeliste wierzchołki Tatr, swoim ogromem przypominające te alpejskie . W przypadku tego wariantu, noc poprzedzającą wyjście na szczyt warto spędzić w Schronisku w Morskim Oku, pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu potrzebnego na dojście do Schroniska. W przypadku wyjścia bezpośrednio z Palenicy Białczańskiej czas przejścia wycieczki wydłuży się do ok. 11 godzin.
Morskie Oko, a nad nim kocioł Czarnego Stawu i górujące nad nimi Rysy.

Morskie Oko, a nad nim kocioł Czarnego Stawu z górującymi nad nim Rysami.

  • Średnio trudny – szlak ze Słowacji – czas przejścia ok. 6-7 godzin. Szlak trudny technicznie tylko na krótkim odcinku między Żabimi Stawami, a Chatą pod Rysami. Szlak rozpoczynamy przy Popradzkim Stawie, skąd Doliną Mięguszowiecką udamy się w kierunku Doliny Żabiej Mięguszowieckiej. Na tym odcinku towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki na Grań Baszt. Po odpoczynku nad Żabimi Stawami pójdziemy do Chaty pod Rysami. Tutaj na krótkim odcinku w wyjściu pomogą nam zamontowane na stałe łańcuchy. Z Chaty pod Rysami już tylko 1 godzina drogi i przez przełęcz Wagę zdobędziemy Rysy 2503 m.n.p.m. Wypadku tej wycieczki noc poprzedzającą wejście na szczyt warto spędzić w schronisku przy Popradzkim Stawie. W wypadku rezygnacji z noclegu czas przejścia wydłuży się o 2 godziny, oraz około 3 godziny jazdy za Zakopanego i z powrotem.

Termin/cena/uwagi:

  • Na Rysy zapraszam w dowolnym terminie przez cały rok. Zimą wejście na Rysy jest mocno uzależnione od warunków pogodowych/sytuacji lawinowej.
  • Cena waha się w granicach 1100 – 1800 zł, w zależności od ilości uczestników/pory roku. W cenę wliczone są lonże do asekuracji (Via Ferrata), uprzęże i kaski dla uczestników.
  • Informacje na temat schroniska w Morskim Oku można znaleźć tutaj, przy Popradzkim Stawie tutaj .
  • Aby zarezerwować konkretny termin wystarczy wysłać do mnie maila na adres kamil.suder@gmail.com lub zadzwonić 663 760 637. Jeśli masz jakieś pytania również możesz śmiało dzwonić/pisać.
  • Licencjonowany Przewodnik Tatrzański zapewnia państwu w wycieczce na Rysy maksimum bezpieczeństwa.
Czarny Staw i Morskie Oko widziane z Buli pod Rysami.

Czarny Staw i Morskie Oko widziane z Buli pod Rysami.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress